ďťż Bory Tucholskie

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie

Flesz-Fakty

Park Narodowy Bory Tucholskie utworzono w 1996 roku. Objęto tu ochroną powierzchnię 4 798 ha lasów, remedy jezior, pharm łąk i torfowisk. Na obszarze Parku stwierdzono występowanie 144 gatunków ptaków m.in. żuraw, puchacz, bielik.
Bory Tucholskie arrow Aktualności arrow Kraina dziwnych snów - wystawa fotografii
Kraina dziwnych snów - wystawa fotografii Drukuj
Oceny: / 16
KiepskiBardzo dobry 
Monday, 23 April 2007
"KRAINA DZIWNYCH SNÓW..." to podróż w świat "zamordowanej kultury". Osiemnaście fotogramów autorstwa Tomasza Brzostka przenosi nas w świat gwaru w języku jidysz i zapachu gotowanej cebuli... Budynki, shop chodniki, cialis ulice trwają w niezmienionym od kilkudziesięciu lat stanie.


A to wszystko w niezwykłej scenerii Galerii Gacanek, nad samym brzegiem jeziora, w otoczeniu przepastnych Borów Tucholskich. To jedyne takie miejsce na Pomorzu, a być może nawet w Polsce, gdzie kultura styka się bezpośrednio z przyrodą. Gdzie odrywając się od zgiełku miasta można przeżyć podróż do niezwykłego świata tym razem innego - do świata dziwnych snów...

Kraina dziwnych snów - oficjalny plakat wystawy


Wystawa Kraina Dziwnych Snów


    "KRAINA DZIWNYCH SNÓW..." to podróż w świat "zamordowanej kultury". Osiemnaście fotogramów autorstwa Tomasza Brzostka przenosi nas w świat gwaru w języku jidysz i zapachu gotowanej cebuli... Budynki, chodniki, ulice trwają w niezmienionym od kilkudziesięciu lat stanie.

    Wystawa była już prezentowana w warszawskiej Galerii SCHODY (05/2004), Muzeum Ziemi Otwockiej (1/2005) oraz Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "ŚWIATOWID" w Elblągu (10/2005). Patronami medialnymi były między innymi FOTOPOZYTYW I MIDRASZ, a Patronat Honorowy nad elbląską wystawą objął Ambasador Izraela w Polsce pan David Peleg.
 
    Tomasz Brzostek - operator, fotograf, publicysta, organizator wystaw i twórca programu ochrony i rewitalizacji drewnianej architektury "linii otwockiej". Od wielu lat zaangażowany w działania mające na celu pielęgnowanie pamięci o żydowskiej kulturze na ziemiach polskich w różnych etapach jej historii, czemu dał wyraz choćby poprzez prezentowane fotografie.   
   
    Maciej Hen - pisarz, muzyk, dziennikarz, operator filmowy, fotograf, reżyser dokumentalista, telewizyjny realizator światła, popularyzator kultury i religii żydowskiej. Od roku 1992 zaangażowany w odrodzenie kultury i religii żydowskiej w Polsce, przez wiele lat bliski współpracownik obecnego naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, twórca klubu Fundacji Ronald S. Laudera w Łodzi, w latach 90. instruktor na letnich obozach lauderowskich, nauczyciel podstaw języka hebrajskiego, organizator żydowskich uroczystości religijnych, tłumacz prelekcji rabinackich, okazjonalnie występował jako kantor w synagodze łódzkiej i warszawskiej. W latach 2000-2005 występował w repertuarze żydowskim jako wokalista, instrumentalista (gitara basowa, gitara akustyczna) i lider zespołu Tizmoret. W opublikowanej w 2004 roku powieści ,,Według niej" zawarł dużą dawkę cennych informacji o judaizmie i żydowskich korzeniach chrześcijaństwa.

     Podczas wernisażu odbędzie się koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Macieja Hena.

 Repertuar:

    1.Eszet chail - ,,Dzielna niewiasta" - pochwała kobiety z Salomonowej Księgi Przysłów
    2.Ec ha-rimon - ,,Drzewo granatu" - pieśń sławiąca piękno ziemi Izraela
    3.Los bilbilikos - ,,Słowiki" - najpopularniejsza pieśń w ladino (języku potomków Żydów wygnanych w latach 1492-1498 z Hiszpanii i Portugalii)
    4.Amar, amar - ,,Mówił rabbi Eleazar, uczeń rabbiego Chaniny" - pieśń do fragmentu Talmudu
    5.Ismach Mojsze - ,,Radował się Mojżesz" - fragment liturgii na szabat w aszkenazyjskim (środkowoeuropejskim) dialekcie hebrajskiego
    6.Awinu, malkenu - ,,Ojcze nasz, królu nasz" - fragment modlitwy na Rosz Ha-Szana
    7.O, ir, klejne lichtelech - ,,O, wy, małe świeczki" - pieśń chanukowa w jidysz
    8.Oczo kandelikas - ,,Osiem świeczek" - pieśń chanukowa w ladino
    9.Kadisz - modlitwa pochwalna w języku aramejskim (z hebrajskimi wstawkami)
    10.Hine lo janum - ,,Oto nie drzemie ten, który strzeże Izraela" - pieśń na dobranoc

Wystawę będzie można oglądać od 05.05.2007 do 31.07.2007.

Wernisaż Noc Dziwnych Snów

Niezwykłe wydarzenie kulturalne, a podczas niego:
- wernisaż wystawy fotografii Tomasza Brzostka
- koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Macieja Hena

A to wszystko w niezwykłej scenerii Galerii Gacanek, nad samym brzegiem jeziora, w otoczeniu przepastnych Borów Tucholskich. To jedyne takie miejsce na Pomorzu, a być może nawet w Polsce, gdzie kultura styka się bezpośrednio z przyrodą. Gdzie odrywając się od zgiełku miasta można przeżyć podróż do niezwykłego świata tym razem innego - do świata dziwnych snów...

Szczegółowy program imprezy ( 05.05.2007 godz. 20.00 ):

20.00
     - Powitanie gości w galerii,
     - Wernisaż wystawy Kraina Dziwnych Snów z prezentacją autora,
     - Prezentacja państwa Wajdów, autorów książek o Borach Tucholskich o Żydach
       z terenów Borów Tucholskich.

21.00
     - Koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Macieja Hena przy blasku księżyca i
       świec,

22.00
     - Poczęstunek tradycyjnych potraw żydowskich, refleksie, rozmowy i inne atrakcje Nocy   
        Dziwnych Snów

Galeria Gacanek

Galeria Gacanek działalność rozpoczęła w dniu 01.07.2001 roku, na początku wystawą prezentującą główne twórczość własną oraz regionalnych twórców, jednak duże zainteresowanie mediów oraz dobra opinia zwiedzających skłoniły właścicieli do stworzenia czegoś więcej - kameralnego centrum promocji piękna Borów Tucholskich - Galerii Sztuki "Gacanek". Aktualnie galeria zajmuję powierzchnię 50m² i jest jednym z nielicznych miejsc wystawowych w Borach Tucholskich. Dzieła prezentowane są na specjalnych stelażach, wieszane na ścianach lub stoją na specjalnie przygotowanych półkach.
    W historii Gacanka dużymi literami zapisało się już 5 wystaw: „Sztuka ludowa Borów Tucholskich”, „Bory Tucholskie w obiektywnie Bogdana dąbrowskiego”, gdzie promowano również nową książkę Aliny i Kazimierza Wajdów, „A sosny wciąż szumią…”, „Chata borowiacka i kaszubska”, Wystawa twórczości tradycyjnych zajęć gospodyń wiejskich z terenów Borów Tucholskich i Kaszub - haft i jego elementy tradycyjne, wyroby z drewna i zbóż - wieńce przygotowywane na coroczne obchody Dożynek, elementy wystroju wnętrz, miotły brzozowe, rzeźby – świątki, malarstwo na płótnie i szkle. „Szlakiem rękodzielników” oraz „Anioły do mnie wysyłaj”, gdzie po raz pierwszy całe zastępy aniołów zagościły w progach Gacanka, choć nie tylko, gdyż duże anioły twórczości Marka Mieruszewskiego stały się wizytówką siedliska. Zdecydowanie na największą uwagę zasługiwały prace wypalane z gliny Anny Narloch oraz anioły z drewna i malowane na szkle obrazy państwa Kuźmińskich. Na ścianach naszej galerii twórczość tym czasie prezentowaliśmy twórczość młodej artystki, aktualnie studentki ASP Kraków, Agnieszki Piksowej. Aktualnie Gacanek przygotowuje się do wystawy fotografii Kraina Dziwnych Snów.
Ważną rolę w życiu galerii pełni zawsze odpowiednio dobrana muzyka - często grana na żywo. Galeria współpracuje z Muzeum Borów Tucholskich w zakresie informacji oraz wymiany wystaw. A zadaniem galerii jest, nie tylko prezentacja tego, co w Borach Tucholskich uznane za najpiękniejsze, ale również poszukiwanie nowych talentów, ciekawych technik, pokazanie tego, co jeszcze nieznane a warte uwagi.

Oficjalna strona wystawy:

www.borytucholskie.art.pl

Na Noc Dziwnych Snów zapraszają:

- Radio Eska (Bydgoszcz 94,4)
- Gazeta Pomorska
- Tygodnik Tucholski

- serwis internetowy www.info.bydgoszcz.pl
- serwis internetowy www.chojnice24.pl
- serwis internetowy www.swidermajer.info

- Forum Żydów Polskich
- Stowarzyszenie Nigdy Więcej
- Drukarnia Mieruszewski

Regionalna Galeria Sztuki Gacanek

Wielkie Budziska 31
89-511 Cekcyn
tel. +48 / 52 334 10 20
kom. 0 604 834 437

www.gacanek.art.pl
< Poprzedni   Następny >